Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielicach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

INFORMACJA Z MRiPS DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU TELEWIZORA LUB DEKODERA PO ZMIANIE SPOSOBU ODBIORU TELEWIZJI NAZIEMNEJ

INFORMACJA Z MRiPS

DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU TELEWIZORA LUB DEKODERA PO ZMIANIE SPOSOBU ODBIORU TELEWIZJI NAZIEMNEJ

Gospodarstwa domowe mogą starać się o dofinansowanie na zakup telewizora lub dekodera w przypadku, gdy starsze odbiorniki nie będą dostosowane do odbioru nowszej technologii telewizji naziemnej. Zmienił się sposób odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej. Dotychczasowa technologia nadawania została zastąpiona nowym standardem DVB- T2/HEN/C i zapewni możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych w jakości obrazu HD/UHD oraz dźwięku.

Obecnie bezpłatny, naziemny sygnał cyfrowy DVBT odbiera ponad 30% gospodarstw domowych, w tym 41% gospodarstw domowych, w których wiek lidera gospodarstwa domowego jest powyżej 70 roku życia. Najnowocześniejsze odbiorniki telewizyjne są już wyposażone w standard DVB-T2/HEVC lecz dla znacznej liczby posiadaczy telewizorów dostosowanie odbioru będzie wymagało dokupienia specjalnych dekoderów lub zakupu nowego odbiornika telewizyjnego. Część gospodarstw domowych może nie być przygotowana na dodatkowy koszt zakupu odpowiedniego sprzętu pozwalającego na nieprzerwany odbiór telewizji.

W związku z powyższym, został przygotowany specjalny program dofinansowania do zakupu sprzętu, niezbędnego do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej w nowej technologii. Program skierowany jest do gospodarstw domowych, które odbierały dotychczas sygnał cyfrowej telewizji naziemnej, u których może wystąpić deficyt środków na dostosowanie sprzętu do technologii DVB-T2/HEVC. Mogą one liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci dofinansowania na zakup dekodera lub telewizora.

Dofinansowaniem objęty jest zakup dekodera lub telewizora spełniającego wymagania wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 515), czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie. Wniosek o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika (członka rodziny lub domownika) przez Internet (formularz online) lub w tradycyjnej formie papierowej ? w placówkach Poczty Polskiej.

Dofinansowanie w postaci świadczenia przysługuje na gospodarstwo domowe. Przyznanie świadczenia może złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego.

Aby go otrzymać, wnioskodawca składając wniosek musi oświadczyć, iż bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.

Więcej szczegółów na temat zmiany standardu nadawania oraz programu dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego znaleźć można na stronie gov.pl/cyfrowaTV lub pod numerem infolinii 42 253 54 30

Dofinansowanie możesz otrzymać w wysokości:

? 100 zł do zakupu dekodera

lub ?

250 zł do zakupu telewizora

Dekoder lub telewizor musi być zgodny z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli taki, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Zakup odbiornika cyfrowego za kwotę niższą niż wysokość dofinansowania nie będzie uprawniał do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty dofinansowania. W przypadku zakupu odbiornika cyfrowego na wyższą kwotę niż wysokość dofinansowania obowiązek zapłaty pozostałej części ceny będzie trzeba uregulować we własnym zakresie.

 

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wnioski w formie papierowej o 100-złotowe dopłaty można składać . w placówkach pocztowych i ich filiach na terenie całego kraju.

Można je także złożyć poprzez elektroniczny formularz, dostępny na platformie gov.pl. Zgodnie z ustawą, w imieniu osób uprawnionych, wniosek mogą składać także pełnomocnicy. - Poczta Polska jest gotowa na realizację zapisów ustawy.

Wniosek w placówce pocztowej można złożyć w prosty sposób. Osoba uprawniona lub pełnomocnik zobowiązana jest potwierdzić swoją tożsamość poprzez okazanie dokumentu zawierającego co najmniej: imię, nazwisko, numer PESEL i zdjęcie. Następnie pracownik Poczty wprowadza do formularza elektronicznego dane wnioskującego, a na koniec wypełniony i wydrukowany wniosek zostaje przekazany osobie wnioskującej do własnoręcznego podpisu.

Generowany jest także kod świadczenia – dofinansowania zakupu telewizora albo dekodera, który przekazywany jest osobie wnioskującej w postaci wydruku. Osoby, które przy rejestracji wniosku podadzą adres mailowy, dodatkowo kod świadczenia otrzymają na podany adres mailowy. Ten ostatni element jest bardzo ważny, stanowi bowiem podstawę do uzyskania dofinansowania stanowi kod świadczenia. Osoba korzystająca z dofinansowania zobowiązana jest przedłożyć go w sklepie. Kod świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego wygasa 31 grudnia 2022 r.

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 info_o_dofinansowaniu_(5).pdf (PDF, 497.04Kb) 2022-04-26 13:49:16 5 razy
2 instr_jak_podBczyc_dekoder.pdf (PDF, 960.78Kb) 2022-04-26 13:49:16 4 razy
3 konfig_telewizora_(1).pdf (PDF, 750.85Kb) 2022-04-26 13:49:16 4 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Karolina Kulczyk 26-04-2022 13:49:16
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Anna Maria Kopacka 26-04-2022
Ostatnia aktualizacja: Karolina Kulczyk 26-04-2022 14:08:34