Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielicach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY 2019

Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielicach informuje, że w dniu 1 stycznia 2019 r. weszła w życie istotna zmiana w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny ( Dz. U. z 2017r. poz. 1832, z późn. zm.) - od tego dnia o przyznanie Karty Dużej Rodziny mogą ubiegać się nie tylko członkowie rodzin, w których w chwili składania wniosku co najmniej troje dzieci spełnia warunki ustawy, ale również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

W związku ze zmianą w ustawie osoby spełniające powyższe kryterium zapraszamy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielicach od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500 po wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny.


 

KARTA DUŻEJ RODZINY

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielicach  informuje, że na mocy ustawy z dnia 5 grudnia 2104r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014r., poz 1863) przyjmuje wnioski o wydanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który gwarantuje system zniżek dla rodzin wielodzietnych zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Ideą Karty jest ułatwienie rodzinom wielodzietnym dostępu do kultury, aktywnego spędzania czasu oraz obniżenia kosztów codziennego życia.

 

KOMU PRZYSŁUGUJE KARTA DUŻEJ RODZINY?

 

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom mającym na utrzymaniu  co najmniej 3 dzieci:

  • w wieku do ukończenia 18 roku życia;
  • w wieku do ukończenia 25 roku życia (w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej);
  • bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny przysługuje także rodzinom zastępczym oraz rodzinnym domom dziecka.

 

Karta wydawana jest bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny niezależnie od dochodu rodziny. Rodzice otrzymują Karty dożywotnio a dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia. Osoby niepełnosprawne otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Karta Dużej Rodziny jest imiennym dokumentem o zasięgu ogólnokrajowym uprawniającym do korzystania ze zniżek i ulg. Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są specjalnym znakiem „ Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

 

Wykaz zniżek zamieszczony jest na stronach:

Wykaz ten jest na bieżąco aktualizowany.

 

 

GDZIE MOŻNA ZŁOZYĆ WNIOSEK O WYDANIE

KARTY DUŻEJ RODZINY?

Mieszkańcy gminy Bielice wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny mogą składać  w Ośrodku Pomocy Społecznej, ul Jana Pawła II 34, tel: 91 564 42 28 , w godz. od 730 do 1530.

Wymagane dokumenty

1) wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny;

2) oświadczenia o nie ograniczeniu i  pozbawieni praw rodzicielskich.

Wraz z wnioskiem należy przedstawić do wglądu następujące dokumenty:

  • w przypadku rodziców lub opiekunów – dowód potwierdzający tożsamość;
  • w przypadku dzieci w wieku do 18 roku życia – akt urodzenia albo dokument potwierdzający tożsamość;
  • w przypadku osób powyżej 18 roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz  zaświadczenie o kontynuowaniu nauki;
  • w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o  umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz  orzeczenie o niepełnosprawności;
  • w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  • w przypadku osób, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. O wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – zaświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  • składając wniosek o wydanie duplikatu Karty, należy okazać dokument potwierdzający tożsamość lub, w przypadku dziecka, odpis aktu urodzenia.

 

Należy jednak wskazać, że tut. Ośrodek może domagać się okazania innych dokumentów lub ich odpisów, jeżeli będzie to niezbędne w celu ustalenia uprawnienia do korzystania z Karty Dużej Rodziny.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Szewczyk 10-07-2015 11:51:34
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Szewczyk 10-07-2015
Ostatnia aktualizacja: Karolina Gąsiorek 18-01-2023 09:59:17