Działalność Gminnej Komisji
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielicach obejmuje swoim zasięgiem działania terenu Gminy Bielice
Na postawie art. 30 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2024r., poz. 1465 z późn. zm.), i art.4 1 ust.3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tj. Dz.U z 2023 r. poz.2151 z późn. zm. ) Zarządzeniem Nr 66/2024 Wójt Gminy Bielice w dniu 7 października 2024 r. powołał nowy skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielicach:
- Anna Maria Kopacka – przewodnicząca
- Małgorzata Woronowicz– członek
- Janusz Pawlak – członek
- Adam Boczarski– członek
Traci moc Zarządzenie Nr 47/22 Wójta Gminy Bielice z dnia 03 października 2022r. w sprawie powołania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielicach w składzie:
- Anna Maria Kopacka – przewodnicząca
- Małgorzata Woronowicz– członek
- Janusz Pawlak – członek
1. Zakres działania Komisji.
Komisja inicjuje i monitoruje działania związane z edukacją i profilaktyką rozwiązywania problemów alkoholowych. Celem działań jest ograniczanie dostępności alkoholu, zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększanie zdolności osób do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi. Podejmowane działania mają za zadanie wsparcie osób uzależnionych i ich rodzin, kształtowanie zdrowego stylu życia oraz pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych.
Komisja uprawniona jest do podejmowania czynności zmierzających do sądowego orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu, zobowiązania poddania się leczeniu odwykowemu.
Ponadto, Komisja realizuje określone ustawowo zadania gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych,
a w szczególności:
- wydawanie postanowień dotyczących zgodności lokalizacji punktu sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałą Rady Gminy Bielice;
- prowadzenie kontroli przestrzegania warunków i zasad sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na podstawie upoważnienia Wójta Gminy Bielice;
- prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych;
- wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych;
- prowadzenie działań zmierzających do poddania się leczeniu odwykowemu osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny;
- podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Do kompetencji Komisji należą również zadania wynikające z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 172 ze zm.) oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy
domowej (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1249 ze zm.).
2. Zadania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
1) Podejmowanie działań mających na celu zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych współuzależnionych, w tym:
- dokonywanie analizy potrzeb w tym zakresie.
2) Udzielanie osobom uzależnionym i członkom ich rodzin pomocy psychospołecznej i prawnej:
- przyjmowanie wniosków o zastosowanie leczenia lub objęcie terapią,
- motywowanie i zobowiązywanie do podjęcia leczenia odwykowego,
- kierowanie do biegłych w przedmiocie orzekania o uzależnieniu,
- kierowanie spraw do sądu o wydanie orzeczenia o zastosowaniu wobec osób uzależnionych obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,
3) Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej
w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania przemocy.
4) Podejmowanie działań na rzecz ograniczenia dostępności alkoholu:
- prowadzenie działań edukacyjnych ,
- podejmowanie działań wobec firm prowadzących reklamę napojów alkoholowych w sposób niezgodny z przepisami,
- prowadzenie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych pod kątem zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
5) Współpraca z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i osobami fizycznymi w rozwiązywaniu problemów uzależnień i przemocy w rodzinie:
3. Instytucje pomocowe.
1) SP ZOZ – Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu
ul. Ostrowska 7
71 – 757 Szczecin
Tel. (91) 455 83 43
e-mail: otu@otu.szczecin.pl;
2) Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia od alkoholu
ul. Kopernika 18
70-241 Szczecin
Tel. (91) 481 73 59 lub (91) 481 73 01
3) Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ Zdroje”
ul. Żołnierska 55 Szczecin
Tel. (91) 487 60 70
4) Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy Domowej
ul. Plac Wolności 4
74-200 Pyrzyce
Tel. (091) 570 30 00
środa 15 – 17 bezpłatne porady psychologiczne, prawne i pedagogiczne
5) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Młodych Techników 7
74 – 200 Pyrzyce
tel. (91) 39 79 046
e-mail: pcpr@pyrzyce.info
6) Punkt konsultacyjny (Psycholog - Anna Gliszczyńska) przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielicach
ul. Jana Pawła II 34
74 – 202 Bielice
tel. 691 850 829
4. Zobowiązanie do leczenia odwykowego
WOBEC KOGO MOŻE ZOSTAĆ WSZCZĘTA PROCEDURA
Zgodnie z art. 24 w/w Ustawy, osoby które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:
- rozkład życia rodzinnego
- demoralizację małoletnich
- uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny
- systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny
Oznacza to, że sam fakt uzależnienia od alkoholu czy też spożywanie alkoholu w sposób szkodliwy lub ryzykowny nie może stanowić samoistnej podstawy do zobowiązania danej osoby do podjęcia leczenia odwykowego, lecz muszą towarzyszyć temu także określone, negatywne zachowania w sferze Społecznej.
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK DO GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
Co do zasady problem alkoholowy zgłosić może każdy. Najlepiej jest gdy osobą zgłaszającą problem jest członek najbliższej rodziny, który dobrze zna skalę problemu i wie, jak naprawdę wygląda sytuacja rodzinna, ale przyjmowane są również zgłoszenia od dalszych członków rodziny, jak i od osób niespokrewnionych. Sama osoba uzależniona z własnej inicjatywy może przyjść do Komisji po pomoc i poradę w sprawie podjęcia leczenia.
Osoba lub instytucja zawiadamiająca Komisję o konieczności podjęcia działań w ramach procedury nie staje się stroną w procedurze ani w postępowaniu sądowym – nie przysługuje jej uprawnień do wycofania wniosku, nie ma dostępu do gromadzonych materiałów, nie może wnieść apelacji od wydanego postanowienia sądowego.
Wypełniony wniosek należy złożyć do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielicach mającą swoją siedzibę w Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielicach ul. Jana Pawła II 34, 74-202 Bielice w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:00 ( tel. 91 5644 228 wew.26 ).
PRZYKŁADOWA PROCEDURA ZOBOWIĄZANIA DO PODJĘCIA LECZENIA ODWYKOWEGO
KROK NR 1
Wszczęcie procedury dotyczącej zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego następuje z chwilą złożenia przez wnioskodawcę wniosku o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego osoby uzależnionej bądź na wniosek instytucji zewnętrznej.
KROK NR 2
Po otrzymaniu wniosku o zobowiązanie do poddanie się leczeniu odwykowemu następuje jego rozpatrzenie pod względem zasadności prowadzonej procedury. Ponadto w przypadku podejrzenia występowania zjawiska przemocy w rodzinie Komisja wypełnia formularz „Niebieska Karta” i przekazuje go do rozpatrzenia do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Bielicach działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielicach.
KROK NR 3
Komisja po rozpatrzeniu wniosku pod kątem jego zasadności zaprasza osobę zgłoszoną na spotkanie z gminną komisją na którym członkowie komisji starają się zmotywować osobę do podjęcia dobrowolnego leczenia odwykowego, wskazują ośrodki, w których osoba mająca problem z alkoholem może uzyskać pomoc w formie konsultacji, terapii stacjonarnej lub ambulatoryjnej. W celu uzupełnienia wniosku na komisję może być zaproszony również wnioskodawca. Zaproszenie na spotkanie z Komisją jest wysyłane dwukrotnie. W przypadku dwukrotnego nie stawienia się osoby zaproszonej za spotkanie (bez usprawiedliwienia), osoba kierowana jest na badanie do biegłych sądowych.
TOK POSTEPOWANIA W PRZYPADKU NASTEPUJĄCYCH WYDARZEŃ
3a) Osoba zaproszona na Komisję przychodzi na spotkanie i wyraża zgodę na leczenie odwykowe. Komisja monitoruje, czy osoba uczestniczy w terapii, czy powstrzymuje się od spożywania alkoholu. Czynności wykonywane są poprzez zapraszanie osoby zgłoszonej z zaświadczeniem o podjęciu terapii bądź innego dokumentu lub zaproszenie kogoś z członków rodziny który opisze bieżącą sytuację. Takie osoby będą informowane, że w przypadku zaprzestania leczenia lub nie dostarczenia zaświadczenia o kontynuacji leczenia sprawa zostanie skierowana do sądu.
3b) Osoba zaproszona na Komisję przychodzi na spotkanie i oświadcza, że nie ma problemu alkoholowego i nie zamierza podjąć leczenia. W takiej sytuacji osoba kierowana jest na badanie do biegłych sądowych, którzy są uprawnieni do orzekania do uzależnienia (są to lekarz psychiatra oraz psycholog ). Badanie jest bezpłatne. Jeżeli z opinii biegłych wynika, ze osoba nie jest uzależniona sprawa przez Komisję jest umarzana. Jeżeli natomiast z opinii biegłych wynika, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu to: w przypadku gdy osoba chce podjąć leczenie dobrowolnie to wdrażamy postępowanie opisane w punkcie 3 a)., natomiast, jeżeli osoba odmawia leczenia, kierujemy wniosek do sądu.
3c) KIEROWANIE DO SĄDU WNIOSKU O ZOBOWIAZANIE DO PODJĘCIA LECZENIA ODWYKOWEGO
Procedura sądowego zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego jest uruchamiana:
- pomimo opinii biegłych potwierdzających uzależnienie osoba odmawia przed Komisją podjęcia leczenia
- gdy osoba kierowana na badanie przez biegłych nie zgłasza się na 2 terminy wyznaczonych badań, w takim przypadku to sąd wydaje postanowienie o doprowadzeniu przez Policję na badanie przez biegłych
- do sądu kierowane są wnioski gdy osoba zgłosi się na badanie, biegli stwierdzą zespół uzależnienia od alkoholu, ale osoba nie podejmie leczenia, nie zaprzestaje spożywania alkoholu, czyli w każdym przypadku gdy leczenie nie przebiega prawidłowo.
Każda sprawa o zobowiązanie osoby zgłoszonej do Komisji do podjęcia leczenia odwykowego jest rozpatrywana indywidualnie. Na każdym etapie postępowania osoba zgłoszona może podjąć leczenie dobrowolnie.
Procedura kierowania na leczenie odwykowe jest bezpłatna.
5. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi reguluje warunki i zasady sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Wnioski o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych należy składać w Urzędzie Gminy ul. Niepokalanej 34, 74-202 Bielice.
6. Kontakt.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielicach
ul. Jana Pawła II 34, 74-202 Bielice.
Obsługa pokój 4 (I Piętro) - tel. 91 56 44 228 wew. 26.
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Joanna Szewczyk | 10-07-2015 13:15:36 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Joanna Szewczyk | |
Ostatnia aktualizacja: | Marlena Stefańska | 13-11-2024 13:48:28 |